2019 OHSBCA Baseball All-Ohio Teams
Division II
2nd Team Pitcher: Lawson Blackmore, Van Wert
Division II
2nd Team Pitcher: Lawson Blackmore, Van Wert
Division II State Semifinal at Akron
Chaminade Julienne 7 Van Wert 1 Box Score
Division II Regional Championship at Bowling Green
Van Wert 13 Vermilion 2
Division II Regional Semifinal at Bowling Green
Van Wert 1 Bowling Green 0
Division II District Championship at Defiance
Van Wert 5 Shawnee 3
Division II
Bowling Green Regional
Van Wert
Tiffin District
Celina, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta
Archbold District
Defiance
Division III
Elida District
Bath, Ottawa-Glandorf
Division II District Championship at Tiffin
Shawnee vs. Van Wert (ppd t0 5/26)
Division II District Semifinals at Heidelberg
Van Wert 6 Lexington 1
Shawnee 3 Clear Fork 2, 10 inn.
Division III District Semifinal at Elida
Liberty-Benton 5 Ottawa-Glandorf 4
WBL Player of the Year: Noah Adcock – Elida – Senior
WBL Co-Coaches of the Year: Charlie Witten – Van Wert & Tom Held – Defiance
1st Team
Noah Adcock – Elida – 12
Lawson Blackmore – Van Wert – 12
Lex Boedicker – Bath – 10
Jordan Davis – Elida – 11
Logan Maxwell – Shawnee – 10
Blayne Robinson – Defiance – 12
Brandon Shafer – Defiance – 12
Jaxson Amweg – Van Wert – 12
Parker Maurer – Celina – 12
Brady Erb – Wapakoneta – 12
2nd Team
Owen Treece – Van Wert – 10
Luke Burger – Elida – 11
Brayden Lybarger – Elida – 10
Jacob Howard – Defiance – 9
Henry Spencer – St. Marys – 11
Dylan Trogdlon – St. Marys – 10
Justin Behnke – Shawnee – 12
Adalberto Vega – Defiance – 12
Ryan Carrico – Wapakoneta – 12
3rd Team
Kale Ebling – Shawnee – 12
Jalen McCracken – Van Wert – 12
Hayden Maples – Van Wert – 12
Bransen Miller – Celina – 12
Jacob Balbaugh – Ottawa-Glandorf – 10
Cole Parlapiano – Bath – 12
Trey Fisher – St. Marys – 11
Jett Makar – Wapakoneta – 12
Cooper Talowsky – Wapakoneta – 10
Honorable Mention
Carter Parlapiano – Bath – 9
Grant Wagner – Celina – 12
Cameron McDonald – Defiance – 11
TJ Whipple – Elida – 12
Garrett Thomas – Kenton – 11
Ethan Alt – Ottawa-Glandorf – 11
Jake Hutchins – Shawnee – 12
Braedan Trogdlon – St. Marys – 10
Parker Conrad – Van Wert – 11
Nate Ambos – Wapakoneta – 12
Van Wert is ranked 8th, Shawnee is ranked 16th and Defiance is ranked 19th in Division II in the final weekly 2019 OHSBCA State Poll.
Defiance 15 Kalida 5, 6 inn.
Elida 4 Lima Senior 1
Shawnee at Liberty-Benton (ppd)
Van Wert 8 St. Henry 5
Division II Sectional Championship
Van Wert 7 Wapakoneta 4
Division III Sectional Championship
Ottawa-Glandorf 2 Paulding 1
Division II Sectional Championship
Clear Fork 8 Celina 4
Division II Sectional Championship
Napoleon 5 Defiance 4
Division II Sectional Championship
Shawnee 5 Elida 0
St. Marys 7 Bath 3
Division II Sectional Semifinal
Wapakoneta 7 Kenton 1
Division II Sectional Semifinal
Shawnee 6 St. Marys 1
Division II Sectional Semifinal
Celina 1 Columbian 0
Division III Sectional Semifinal
Ottawa-Glandorf 5 Bath 1
St. Henry 1 Celina 0
Defiance 9 Swanton 3
Ottawa-Glandorf 10 Liberty Center 5
Shawnee 3 Wauseon 2
Van Wert 2 Coldwater 0
St. Marys at Bath (ppd)
Non-League:
Defiance 4 Central Catholic 2
Defiance 8 Bath 4
Wapakoneta 2 Celina 1
Ottawa-Glandorf 7 Kenton 5
Non-League:
Shawnee 6 St. Henry 0
Minster 10 St. Marys 0, 5 inn.
Van Wert 10 Delphos St. John’s 0
Van Wert 8 Delphos St. John’s 0
Van Wert 6 Elida 5, 8 inn.
Non-League:
Wapakoneta 6 Delphos Jefferson 1
Benjamin Logan at Bath (ppd)
Celina at Kalida (ppd)
Whitmer at Defiance (ppd)
Ottawa-Glandorf at Archbold (ppd)
Shawnee at Columbus Grove (ppd)
Fort Recovery at St. Marys (ppd)
Van Wert 8 Bath 1
Shawnee 13 Kenton 1, 5 inn.