Address: 10708 SR 118 S. Van Wert, OH 45891
Principal: Bob Priest | Office Phone: 419-238-3350
Athletic Director: Trent Temple | Office Phone: 419-238-9601 | Email
Van Wert WBL Championships
Baseball (5): 21, 19, 84, 69, 68
Boys Basketball (6): 07, 01, 95, 92, 87, 60
Girls Basketball (1): 06
Girls Bowling (1): 21
Boys Cross Country (12): 20, 14, 05, 03, 98, 97, 96, 93, 88, 85, 82, 81
Girls Cross Country (11): 20, 13, 12, 09, 04, 03, 02, 01, 96, 95, 94
Football (19): 21, 87, 69, 67, 58, 57, 56, 55, 54, 52, 50, 49, 47, 43, 42, 41, 39, 38, 37
Golf (11): 22, 12, 07, 03, 02, 91, 85, 81, 80, 79, 75
Boys Tennis (5): 16, 69, 67, 66, 65
Boys Track (8): 22, 19, 12, 05, 04, 01, 98, 87
Girls Track (3): 18, 76, 75
Wrestling (4): 08, 07, 04, 71
Van Wert State Appearances
State Championships
2020 Football Division IV State Champions
1976 Girls Track Mile Relay State Champions
State Runner-Up
2000 Football Division III State Runner-Up
1988 Boys CC State Runner-up
1985 Boys Golf State Runner-Up
State Semifinalist
2019 Baseball Division II State Semifinalist
1992 Boys Basketball State Semifinalist
1990 Boys Basketball State Semifinalist
1987 Boys Basketball State Semifinalist
State Qualifiers
Boys Golf State Qualifiers: 2007, 2004 (5th), 2003 (3rd)
Girls CC State Qualifiers: 2006 (12th), 2004 (14th), 2003 (5th), 2002 (4th), 2001 (8th)
Boys CC State Qualifiers: 1998 (9th), 1993, 1987 (6th)
Van Wert News & Scores
10/6 WBL Football Scores
Defiance 28 Bath 27
Celina 27 Ottawa-Glandorf 7
Wapakoneta 44 Elida 3
St. Marys 59 Kenton 32
Van Wert 40 Shawnee 26
10/5 OHSAA Boys Golf Districts
Division II District at Eagle’s Landing GC
State Qualifiers: Top 2 teams and 2 individuals not on a qualifying team.
Individual State Qualifiers: none
7. Keaton Foster, Van Wert 76; 15. Braden Binkley, Bath 79; 33. Brennan Steger, St. Marys 85
10/5 WBL Boys Soccer Scores
Bath 3 Wapakoneta 2
St. Marys 6 Elida 1
Kenton 15 Van Wert 0
Shawnee 9 Ottawa-Glandorf 1
10/5 WBL Volleyball Scores
Wapakoneta 3 Bath 0
St. Marys 3 Elida 0
Kenton 3 Van Wert 0
Shawnee 3 Ottawa-Glandorf 1
10/3 WBL Girls Soccer Scores
Bath 1 Wapakoneta 0
Celina 2 Defiance 0
Elida 3 St. Marys 3
Kenton 13 Van Wert 0
Ottawa-Glandorf 3 Shawnee 0
10/3 WBL Volleyball Scores
Defiance 3 Bath 0
Celina 3 Ottawa-Glandorf 1
Wapakoneta 3 Elida 1
St. Marys 3 Kenton 0
Shawnee 3 Van Wert 0
10/2 WBL Boys Soccer Scores
Bath 2 Defiance 0
Celina 6 Ottawa-Glandorf 0
Elida 1 Wapakoneta 1
St. Marys 6 Kenton 0
Shawnee 12 Van Wert 0
10/2 Volleyball Scores
Tinora 3 Defiance 2
St. Marys 3 Parkway 1
Van Wert 3 Delphos Jefferson 2
Anna 3 Wapakoneta 1
9/30 Boys Soccer Scores
Celina 4 Kalida 0
Ada at Van Wert (ppd)
9/30 Girls Soccer Scores
Celina 4 Delphos St. John’s 0
Defiance at Ottoville
Elida 5 Fort Jennings 1
Shawnee 2 Eastwood 2
Ada at Van Wert (ppd)
2023 WBL Girls Tennis Tournament
WBL Tournament at UNOH
1. Ottawa-Glandorf 42, 2. Shawnee 40, 3. Wapakoneta 30, 4. Celina 29, 5. Bath 28, 6. Defiance 20, 7. Elida 16, 8. St. Marys 13, 9. Van Wert 10, 10. Kenton 2
Individual WBL Champions
1st Singles: Ava Patel, Shawnee
2nd Singles: Rose Kottapalli, Shawnee
3rd Singles: Elise Muether, Celina
1st Doubles: Shawnee (Jenova DeBrosse/Brailynn Murphy)
2nd Doubles: Ottawa-Glandorf (Savannah Heckman/Sarah Ellerbrock)
Sportsmanship Award: Sophie James, St. Marys
Overall Final WBL Standings
1. Shawnee 19, 1. Ottawa-Glandorf 19, 3. Wapakoneta 15, 4. Celina 14, 5. Bath 13, 6. Elida 9, 7. Defiance 7, 7. St. Marys 7, 9. Van Wert 5, 10. Kenton 2
Team Co-Champion Coaches: Luke Gossard (Shawnee) and Jill Leopold (Ottawa-Glandorf)
9/30 Volleyball Scores
Bryan 3 Van Wert 0
Quad-Match at Elida
Kalida 2 Elida 1
Elida 2 New Knoxville 0
Russia 2 Elida 1
Quad-Match at New Bremen
Shawnee 2 New Bremen 1
Shawnee 2 Versailles 1
Shawnee 2 Covington 0
LSI Crestview Lady Knight Invitational
1st Round: Ottawa-Glandorf 2 Fort Recovery 0
1st Round: Bellmont 2 Celina 0
Consolation: Norwalk St. Paul 2 Celina 0
Semifinal: Crestview 2 Ottawa-Glandorf 0
7th Place: Celina 2 Bishop Luers 1
3rd Place: St. Henry 2 Ottawa-Glandorf 0
9/29 WBL Football Scores
Celina 52 Bath 36
Elida 19 Defiance 18
Wapakoneta 35 Kenton 0
Van Wert 28 Ottawa-Glandorf 21
St. Marys 49 Shawnee 12