Address: 200 Harding Ave, Kenton, OH 43326
Principal: Jason Jones | Office Phone: 419-673-1286
Athletic Director: Brett Purcell | Office Phone: 419-673-1286 | Email
Kenton WBL Championships
Boys Basketball (4): 81, 67, 63, 57
Football (11): 19, 13, 11, 10, 09, 08, 02, 01, 98, 87, 48
Golf (6): 15, 93, 83, 71, 66, 62
Softball (1): 24
Boys Soccer (1): 18
Boys Tennis (1): 73
Girls Tennis (4): 80, 79, 78, 77
Boys Track (7): 68, 62, 61, 60, 59, 57, 55
Volleyball (1): 83
Kenton State Appearances
State Championships
2002 Football Division IV State Champions
2001 Football Division IV State Champions
State Runner-Up
2011 Football Division IV State Runner-Up
2003 Football Division III State Runner-Up
State Semifinalist
2014 Football Division IV State Semifinalist
2013 Football Division IV State Semifinalist
1998 Baseball State Semifinalist
1930 Baseball State Semifinalist
1924 Boys Basketball State Semifinalist
Kenton News & Scores
2024 WBL Boys Tennis Tournament
2024 WBL Boys Tennis Tournament
1. Shawnee 54, 2. Elida 48, 3. St. Marys 40, 4. Bath 27, 5. Ottawa-Glandorf 24, 6. Van Wert 19, 7. Wapakoneta 13, 8. Celina 3, 9. Kenton 2, 10. Defiance 0
Tournament Brackets | Final Scoresheet
Individual WBL Champions:
1st Singles: Gabe Burke, Shawnee
2nd Singles: Ben Osmon, Elida
3rd Singles: Salah Mohammed, Shawnee
1st Doubles: Shawnee (Jackson Carpenter/Shashank Chanamolu)
2nd Doubles: Shawnee (Mason Latham/Aidan Latham)
WBL Team Champion Coach: Andrew McGreevy, Shawnee
WBL Sportsmanship Award: Ezra Bolon, Bath
2024 WBL Boys Tennis Final Standings
1. Shawnee 20, 2. Elida 18, 3. St. Marys 15, 3. Bath 15, 5. Ottawa-Glandorf 12, 6. Van Wert 9, 7. Wapakoneta 8, 8. Kenton 6, 9. Celina 4, 10. Defiance 3
5/3 Baseball Scores
Bath 4 Minster 2
Defiance 2 Bryan 0
Lima Senior 8 Elida 4
Riverdale 6 Kenton 3
St. Marys 19 Spencerville 0, 5 inn.
5/3 WBL Softball Scores
Defiance 6 Wapakoneta 0
Van Wert 4 Shawnee 2
Non-League:
Bath 23 Bluffton 0, 5 inn.
Riverdale 7 Kenton 6
Delphos Jefferson 12 Ottawa-Glandorf 2, 6 inn.
St. Marys 21 Spencerville 2, 5 inn.
5/2 WBL Baseball Scores
Bath 7 Wapakoneta 1
Van Wert 11 Elida 3
Non-League:
Perrysburg 5 Defiance 0 (ssp. in bottom of 4th inning)
Kenton 13 Perry 6
5/2 Track & Field Results
K of C Mercer County Meet at Coldwater
Boys (6 teams): 2. Celina 154.5
Girls (6 teams): 1. Celina 118
Indian Lake Invitational
Boys (11 teams): 1. Bath 142, 2. Wapakoneta 114.5, 5. St. Marys 87.5
Girls (11 teams): 1. Bath 135, 2. Wapakoneta 122, 5. St. Marys 70
Tri-Meet at Delphos
Boys: Shawnee 139.5, Delphos St. John’s 31, Lima Central Catholic 13.5
Girls: Shawnee 78, Delphos St. John’s 78, Lima Central Catholic 16
Quad-Meet at Riverdale
Boys: Arlington 105, Riverdale 102, Vanlue 24, Kenton 15
Girls: Riverdale 163, Arlington 58, Vanlue 21, Kenton 5
5/1 WBL Baseball Scores
Van Wert 10 Celina 9
Shawnee 6 Kenton 4
St. Marys 3 Ottawa-Glandorf 2
Non-League:
Bath 11 Lincolnview 4
5/1 WBL Softball Scores
Defiance 9 Celina 2
Kenton 4 Shawnee 2
St. Marys 3 Van Wert 2
Non-League:
Leipsic 16 Ottawa-Glandorf 3, 5 inn.
4/30 WBL Baseball Scores
Defiance 7 Bath 1
Celina 7 Ottawa-Glandorf 3
Wapakoneta 3 Elida 1
St. Marys 4 Kenton 1
Shawnee 2 Van Wert 1
4/30 WBL Softball Scores
Defiance 9 Bath 8
Celina 7 Ottawa-Glandorf 3
Elida 14 Wapakoneta 13
Kenton 4 St. Marys 0
Shawnee at Van Wert (ppd to 5/3)
4/30 WBL Boys Tennis Scores
Wapakoneta at Kenton
Ottawa-Glandorf 5 Van Wert 0
Shawnee 4 St. Marys 1
Non-League:
Elida 3 Upper Sandusky 0
4/30 Track & Field Results
Quint-Meet at Columbus Grove
Boys: Columbus Grove 147, Bath 114, Perry 48, Allen East 32, Lima Central Catholic 8
Girls: Columbus Grove 133, Bath 97, Allen East 42, Perry 31, Lima Central Catholic 16
Quad-Meet at Elida
Boys: Marion Harding 101.5, Elida 71, Indian Lake 69.5, Temple Christian 11
Girls: Elida 111.5, Marion Harding 69, Indian Lake 63.5, Temple Christian 8
Hardin County Meet at Hardin Northern
Boys: Kenton 143, Riverdale 127, Ada 112, Ridgemont 88, Hardin Northern 37, Upper Scioto Valley 16
Girls: Riverdale 230, Kenton 141, Ada 65.5, Ridgemont 47.5, Hardin Northern 29, Upper Scioto Valley 3
Tri-Meet at Ottoville
Boys: Ottoville 85, Van Wert 70, Delphos Jefferson 16
Girls: Van Wert 83, Ottoville 67, Delphos Jefferson 20
4/29 WBL Boys Tennis Scores
Bath 5 Celina 0
Elida 5 Van Wert 0
Non-League:
Archbold at Defiance
Lima Central Catholic at Kenton
Bellefontaine at St. Marys
Wapakoneta at Lima Senior
2024 OHSAA Softball Tournament Brackets
Division I
Northwest 1- Bowling Green – Sectional/District
Wapakoneta
Division II
Northwest 2 – Lima – Sectional/District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert
Division III
Northwest 1 – Lima – Sectional/District
Ottawa-Glandorf
4/26 WBL Baseball Scores
Celina 5 Bath 4, 6 inn. (darkness)
Defiance 4 Elida 1
Wapakoneta 6 Kenton 0
Van Wert 4 Ottawa-Glandorf 1
St. Marys 9 Shawnee 1