12/10 Boys Basketball Scores
Lima Central Catholic 79 Bath 68
Kenton 76 Benjamin Logan 50
Lima Central Catholic 79 Bath 68
Kenton 76 Benjamin Logan 50
Bowsher 56 Celina 49
Rossford 63 Defiance 50
Delphos St. John’s 54 Elida 52
Kenton 52 Upper Scioto Valley 48
Ottawa-Glandorf 78 Van Buren 53
Shawnee 73 St. Henry 66
St. Marys 51 New Bremen 31
Bluffton 80 Bath 48
New Bremen 47 Celina 43
Defiance 75 Paulding 34
Elida 56 Spencerville 53, OT
Coldwater 67 Kenton 64
Ottawa-Glandorf 72 Liberty Center 46
St. Marys 66 St. Henry 32
Parkway 66 Van Wert 56
Kenton 52 Marion Harding 42
Wapakoneta 66 Bellefontaine 63
Versailles 68 Celina 31
Defiance 60 Liberty-Benton 47
Colonel Crawford 60 Kenton 44
Lincolnview 62 Van Wert 58
Wapakoneta 72 Indian Lake 62
Elida Tip-Off Classic
Championship: Shawnee 65 Elida 52
Consolation: Lima Central Catholic 66 Bath 45
Fort Recovery 55 St. Marys 53
Van Wert 59 Crestview 53
Delphos Jefferson 54 Wapakoneta 46
Elida Tip-Off Classic
Shawnee 70 Lima Central Catholic 54
Elida 63 Bath 56
2018-19 OPSWA Boys Basketball All-Ohio Teams
Division II
Special Mention
George Mangas, Lima Shawnee
Honorable Mention
Adam Scott, Wapakoneta
Jaron Sharp, Kenton
Division III
1st Team
Owen Hiegel, Ottawa-Glandorf, 5-11, sr., 19.7
Division II Regional Championship at BGSU
Columbus South 64 Shawnee 47
Division II Regional Semifinal at BGSU
Shawnee 50 Cleveland Central Catholic 48
Division II
Bowling Green Regional
Shawnee
Ohio Northern University District
Lima Senior Sectional: Celina, Elida, Shawnee, St. Marys
Findlay Sectional: Bath, Defiance, Kenton, Van Wert, Wapakoneta
Division III
Lima District
Miller City Sectional: Ottawa-Glandorf
Division II District Championship at ONU
Shawnee 58 Van Wert 54, OT
Division III District Championship at Lima Senior
Coldwater 70 Ottawa-Glandorf 67
Division III District Semifinal at Lima Senior
Ottawa-Glandorf 68 Bluffton 30
Division II District Semifinals at ONU
Shawnee 55 Elida 40
Van Wert 27 Defiance 25, OT
Division II Sectional Championships at Lima Senior
Shawnee 61 Napoleon 38
Elida 62 Bryan 44
Division II Sectional Championships at Findlay
Van Wert 57 Wauseon 53
Defiance 42 Wapakoneta 35
Division III Sectional Championship at Miller City
Ottawa-Glandorf 80 Spencerville 20
Division II Sectional Semifinals at Lima Senior
Elida 76 Scott 55
Bryan 52 St. Marys 50
Division II Sectional Semifinals at Findlay
Defiance 56 Maumee 30
Wapakoneta 64 Kenton 29
Division II Sectional Semifinal at Lima Senior
Napoleon 61 Celina 57
Division II Sectional Semifinal at Findlay
Van Wert 66 Bath 47
WBL Player of the Year: Owen Hiegel – Ottawa-Glandorf
WBL Coach of the Year: Tyson McGlaughlin – Ottawa-Glandorf
First Team
Jaron Sharp – Kenton
Owen Heigel – Ottawa-Glandorf
Ethan White – Ottawa-Glandorf
George Mangas – Shawnee
Drew Bagley – Van Wert
Adam Scott – Wapakoneta
Second Team
Tyrel Goings – Defiance
Ben Westrick – Ottawa-Glandorf
Tyson Elwer – Shawnee
Nate Place – Van Wert
Aaron Good – Wapakoneta
Third Team
Will Lammers – Defiance
Dante Wheeler – Elida
Carter Heringhaus – Ottawa-Glandorf
Johnny Caprella – Shawnee
Ethan Steger – St. Marys
Honorable Mention
Derrick Grisby – Bath
Brett Schwieterman – Celina
D.J. Dobson – Defiance
Matt Fish – Elida
Jayden Cornell – Kenton
Aaron Rieman – Ottawa-Glandorf
Sheridan O’Neal – Shawnee
Carter Ballweg – St. Marys
Owen Treece – Van Wert
Reed Mericle – Wapakoneta
Lima Central Catholic 44 Defiance 38
Kenton 72 Bath 52
Shawnee 68 Celina 46
Van Wert 67 Defiance 58
Ottawa-Glandorf 69 Elida 66, OT
Wapakoneta 70 St. Marys 50
Upper Scioto Valley 51 Kenton 47