5/10 WBL Boys Tennis Scores
Ottawa-Glandorf 4 Celina 1
Non-League:
Lima Senior at Wapakoneta
Ottawa-Glandorf 4 Celina 1
Non-League:
Lima Senior at Wapakoneta
Ottawa-Glandorf 4 Bath 3
Non-League:
Minster 6 Celina 1
Defiance 8 Archbold 1
Lima Central Catholic 5 Elida 0
Kenton 9 North Union 7
St. Marys 4 Fort Recovery 1
Wayne Trace 3 Van Wert 2
Wapakoneta 14 Delphos Jefferson 3
St. Marys 8 Elida 1
Non-League:
Wapakoneta 9 Lima Central Catholic 5
Bath 14 Ottawa-Glandorf 0, 5 inn.
Defiance 11 Celina 0
St. Marys 8 Kenton 5
Non-League:
Findlay 5 Elida 0
Division I Sectional Semifinal
Wapakoneta 6 Sylvania Southview 0
St. Marys 8 Kenton 5
Shawnee 11 Van Wert 6
Non-League:
Ottawa Hills 15 Bath 0, 5 inn.
Celina 11 Ansonia 6
Defiance 2 Napoleon 1
Ottawa-Glandorf 15 Allen East 12
Kenton 11 Van Wert 7, 8 inn.
Non-League:
Versailles 7 Bath 2
Versailles 9 Bath 4
Elida 5 Benjamin Logan 4, 8 inn.
Benjamin Logan 9 Elida 0
Allen East 15 Ottawa-Glandorf 0
Findlay 8 Shawnee 3
Findlay 11 Shawnee 2
Fort Recovery 13 St. Marys 10
Marion Local 10 St. Marys 6
2023 WBL Boys Tennis Tournament
1. Shawnee 60, 2. Elida 48, 3. Ottawa-Glandorf 29, 4. St. Marys 23, 5. Wapakoneta 22, 6. Bath 15, 7. Kenton 14, 8. Celina 7, 8. Defiance 7, 10. Van Wert 5
Individual WBL Champions
1st Singles: Gabe Burke, Shawnee
2nd Singles: Mason Stahl, Shawnee
3rd Singles: Mac Davis, Shawnee
1st Doubles: Shawnee (Salah Mohammed/ Seth Grieshop)
2nd Doubles: Shawnee (Shashank Chanamolu/ Jackson Carpenter)
Van Wert 4 St. Marys 3
Non-League:
Minster 6 Bath 5
Defiance 10 Bryan 0, 5 inn.
Elida 1 Lima Senior 0
St. Henry 5 Shawnee 4
Wapakoneta 1 Russia 0
St. Marys 2 Van Wert 1
Non-League:
Bath 7 Bluffton 3
Coldwater 4 Elida 0
Kenton 19 Perry 0, 5 inn.
Delphos Jefferson 12 Ottawa-Glandorf 5
Shawnee 6 Lima Central Catholic 5
Bath 3 Defiance 2
Van Wert 9 Bath 2
Wapakoneta 1 Shawnee 0
Non-League:
Defiance 1 Perrysburg 0
Liberty-Benton 7 Elida 6
Riverdale 6 Kenton 4
Ottawa-Glandorf 11 Leipsic 1
Van Wert 11 Bath 4
Defiance 12 Kenton 0
Non-League:
Marion Local 5 Celina 4
Lima Senior 9 Shawnee 8
Wapakoneta 6 Bath 2
Shawnee 4 Elida 3
Ottawa-Glandorf 3 Bath 2
Non-League:
Defiance 5 Napoleon 0
Van Wert at St. Marys
Non-League:
Bryan 5 Celina 0
Elida Invitational
Shawnee 16, Gahanna Lincoln 13, Elida 6, Wapakoneta 1
Defiance at Bath (ppd to 5/11)
Wapakoneta 10 Elida 2
Kenton at St. Marys (ppd to 5/6)
Shawnee at Van Wert (ppd)
Ottawa-Glandorf at Celina
Wapakoneta 6 Elida 3
St. Marys at Kenton (ppd to 5/8)
Van Wert at Shawnee (ppd)
Non-League:
Minster 10 Bath 0, 5 inn.
Bath at Defiance (ppd to 5/2)
Ottawa-Glandorf at Celina
Elida 5 Wapakoneta 0
St. Marys 3 Kenton 2
Celina 5 Ottawa-Glandorf 2
Non-League:
Defiance 2 Toledo Central Catholic 1
Miller City 2 Elida 1
Findlay at Shawnee
Indian Lake 10 St. Marys 1